<- Zpět

Kopřivnice 18. června 1939
Je neděle, již od rána deštivá, ač i chvílemi se trochu vyjasní. Tato proměnlivost se přenáší zvolna i na nás. Stále sedět doma při okně, nebo nevycházet bez deštníku, opravdu hůř než v aprílu.
V tomto čase, i když se ukážou opravdu hezké dny, nemůžeš si ani vyjít ven, do lesů, všude se setkáváš s německou uniformou. Pomalu ani neuvidíš z blízka uniformovanou stráž českou. Či se bojí i tato tak malého styku? Při jejich tak velkém rozpoložení říše je to až směšno.
Dnes jsem viděla zas po dlouhé době českého finance. Musí to být skvostný člověk, mně se aspoň líbil, měl moc hezké oči a hráli mu v nich všichni čerti. Měl i pěkného psíčka, Lorda, a má ho jistě rád, musí být tedy i hodný. Ovšem, vždyť je náš, už proto jej musíme mít rádi. Proti těm našim zelenáčům jsou učinění páni.
Škoda, že i na té straně, kde když se tam dostanem je pro nás svátkem, jsou kibici. Že hledí ulehčovat Němcům a využívají větší hodnoty marky v jejich prospěch. Po hříchu jsou to sami čeští lidé, kterým nestačí asi ani to, co už u nás viděli, a touží stále ještě po tom německém ráji. Či opravdu nemají ti lidé svědomí, aby si udrželi svou národnost, že dělají ze sebe sami fízle, a jak říkal ten pan praporčík, syčáky. Už asi ano. Bude jim zapotřebí tak rasovského léku, jako těm ještěrkám u nás. Jenže těm už teď není pomoci a musí chválit to, co chtěli, třeba jim to již jde krkem.
Držím těm naším klukům palce, aby opravdu sjeli každou tu ještěrku, co jim přijde do ruk. Co chtěli, to mají, ale ještě pořád chodí vyžírat tam k nám, co ještě zbylo. Jako kdyby zásoby republiky byly jen pro ně. Vydrancovali již i tak všechno, co stálo za to. Jak se zdá, je jim to stále málo.
Proto držím Vám, kluci, palce a lovu zdar!
Lída

V neděli se půjdem zase mrknout na přední linii, jestli uvidíme někoho z našich, zpříjemní se tím celý týden a zapomene se i na ty protivné raisky, všude se pletou do cesty.

Ze vzpomínek Lubomíra Hanzelky
Historický komentář
Fotogalerie ke dni 18. června 1939

Vaše připomínky a diskuse
Kodex diskutujícího na Skautském deníku
  • Do diskuse smí přispět každý.
  • Diskutující nesmí propagovat rasovou, národnostní, náboženskou ani jinou nesnášenlivost či diskriminaci.
  • Vulgární jazyk, urážky, pomluvy či ponižování je nepřípustné.
  • Diskutér nesmí propagovat nezákonné činnosti či jinak společnosti škodlivé aktivity.
  • Propagace komerčních aktivit a reklamy na výrobky není povolena.

denik