<- Zpět

Včera tomu byl rok, co byli zavražděni a postříleni pražští studenti. Už rok jsou zavřené vysoké školy a rok se táhne utiskování českých študáků a jejich profesorů.
Jsou zničeny plány a existence tisíců, v nic rozhrabána jejich práce a životní cíle. Jak dlouho budou ještě odkázáni čekat, až budou moci dokončit svá studia?
Včera se jistě rozplakala mnohé srdce matky, které vzal německý tyran její snad poslední a někde jediné dítě, aby je postavil před hlaveň pušky. Proč? Jedině proto že se odvážili opřít se hrubému násilí, které cítili nejvíce oni, študáci a budoucnost nás všech.
Nebylo pánům po chuti, aby český mladý uvědomělý člověk začínal mluvit a jednat. Odvážil se i surového a barbarského činu, jít proti nim se zbraní. Hodně jich dalo svůj mladý nadějný život pro lepší druhých, ale doposud marně. Ale snad přece né. Ti, kteří byli s nima v řadách, škole a lavicích, i ti co o tom se dozvěděli jinak, ti nikdy nezapomenou jejich hrdinství. Jejich jména budou vykřičníkem v dějinách dosud žádajícím vyúčtování i za ty, co nyní sedí zavření v hnusných a ničích koncentračních táborech. Oni však také nezapomenou, i přesto že jich domů se vrátí jistě málo. Čest buď jejich památce.
Lída

Fotogalerie ke dni 18. listopadu 1940

Vaše připomínky a diskuse
Kodex diskutujícího na Skautském deníku
  • Do diskuse smí přispět každý.
  • Diskutující nesmí propagovat rasovou, národnostní, náboženskou ani jinou nesnášenlivost či diskriminaci.
  • Vulgární jazyk, urážky, pomluvy či ponižování je nepřípustné.
  • Diskutér nesmí propagovat nezákonné činnosti či jinak společnosti škodlivé aktivity.
  • Propagace komerčních aktivit a reklamy na výrobky není povolena.

denik