<- Zpět

20. dubna 1939
Narozeniny A. Hitlera, říšského kancléře
Myslím, že tímto večerem byla v Kopřivnici překonána veškerá osvětlení na podobných slavnostech. Vždyť takovou parádu nám neposkytla ještě žádná atrakce, co tu jaká byla. Člověku to všechno připadalo né jako oslava živému, ale někomu koho už kryje chladná zem. I ty svíčky, které hořely z donucení, nezářily tak vesele jak nám, když jsme je rožnuli jako vzpomínku pro ty, kteří jsou nám drazí. Při jejich rožnutí jistě se vzneslo k obloze na sto proseb, aby ty žluté světýlka byly začátkem a symbolem nové pravdy, která nás povede vstříc budoucím dnům, byly však zároveň pozdravem těm, kteří jsou daleko a přeci jsou nám dále drazí.
Tam kde dříve stával tatíček T.G. Masaryk, tam si postavili vysokou věž, červeně ozdobenou, a na vršek připevnili německého orla. Paráda se odbývala o 9 hodině večer, s přiléhavým pochodňovým osvětlením. Z náměstí, dříve „Masarykovo“, nyní A. Hitlera, šli na vrchol Bílé hory, kde hořel ze žárovek udělaný velký hákový kříž. Osvětlení bylo jistě vidět dosti daleko. Ale jen ať se panstvo pobaví, po „20 letech“ utlačování mají na to plné právo. My jim to nezávidíme, jenže každá ta jejich oslava připomíná svým provedením dokonalé představení a má nebezpečně velkou podobu na cirkusová představení. Také samé světlo, že člověk musí očí přivírat, aby mohl vidět a vystrkování každé maličkosti tak, že si z celé té parády odnese dojem velice pochybný.
Lída

Fotogalerie ke dni 20. dubna 2939
Historický komentář na burda-auction.com
Fotogalerie

Vaše připomínky a diskuse
Kodex diskutujícího na Skautském deníku
  • Do diskuse smí přispět každý.
  • Diskutující nesmí propagovat rasovou, národnostní, náboženskou ani jinou nesnášenlivost či diskriminaci.
  • Vulgární jazyk, urážky, pomluvy či ponižování je nepřípustné.
  • Diskutér nesmí propagovat nezákonné činnosti či jinak společnosti škodlivé aktivity.
  • Propagace komerčních aktivit a reklamy na výrobky není povolena.

denik