V textu Lída zmiňuje setkání s „českým financem“. Má na mysli příslušníka československé finanční stráže. Ta byla definována jako ozbrojený a stejnokrojem opatřený sbor, jehož kázeň je přizpůsobena kázni vojenské a jenž je určen k tomu, aby střežil celní hranici, vykonával celní dozor na přechod osob a přestup zboží na celní hranici a hraničních vodách, aby zabraňoval přestupkům a objevoval je i konal pomocné služby u celních úřadů.

„Ještěrkami“ má zřejmě Lída namysli příslušníky německých ozbrojených sborů a to kvůli barvě jejich uniforem.

Dne 18. června 1939
Ze vzpomínek Lubomíra Hanzelky