Skautské hnutí založil v Anglii v roce 1907 generál Robert Baden Powell, který v létě onoho roku tábořil se skupinkou chlapců na ostrově Brownsea. Základy skautské výchovy spočívající v práci a utváření vlastností zálesáků, doplněné vhodně volenými hrami, sepsal v knize Scouting for Boys (Skauting pro chlapce).

Do českých zemí přinesl skauting profesor Antonín Benjamín Svojsík, který se s myšlenkami skautské výchovy seznámil osobně v roce 1911 a shrnul je ve své knize Základy junáctví.

Dívčí skauting začala v Čechách formovat o pár let později, na podzim roku 1914, PhDr. Anna Berkovcová.

Zakladatelem skautingu v Kopřivnici byl v roce 1921 pan Josef Vojčík. Brzy po něm převzal vedení spoluzakladatel Rudolf Zanáška, v jehož domě, který stál naproti dnešnímu hostinci „Pod Kaštany“, byla první skautská klubovna v Kopřivnici.

Světový skauting

Zápis v deníku dne 23. března 1938