Kopřivnice, listopad 1940
Do války přišel nový činitel, Řecko. I ono vypovědělo mocnostem osy válku, která teď i tam krutě řádí. Itálie tam denně posílá své letky a řádí svými bombami. Válka je tedy dále v proudu. Po nás přišlo na dělení Rumunsko, král Carol se vzdal trůnu, nyní vládne mladý král Michael. Ale i jinak se stala s Rumunskem změna. Muselo postoupit kusy svého území Rusku a Maďarsku. Rusové vzali Besarábii, Maďaři Dobrudžu. Celkem je to hodný kousek území. K tomu je nynější vláda legionářů podřízena v prvé řadě Hitlerovi a né královi.
Teď tam mají také Němci hlavní slovo jako u nás. Tisíce Němců přišlo odtamtud zpátky, z území postoupenému Rusku. Také ve Štramberku je jeden tábor, žen i mužů. Jinak tu není nic nového, ale stále ubývá přídělů, a bylo dáno i maso v konzervách do obchodů. To se už jistě mele z posledního. Jak to bude vypadat, bude-li ta válka trvat déle. Máme plno “přítelíčků“, ale žáden nám nic neprodá. Rumunsko, Maďarsko a Slovensko se přidalo k mocnostem Osy. Nadělalo se kvůli tomu plno řečí, ale konec války tím přece nebude.

Ze vzpomínek pana Lubomíra Hanzelky – listopad
Fotogalerie listopad